Jaki czujnik temperatury wybrać?

Jaki czujnik temperatury wybrać?

17 maja 2022 Wyłączono przez admin

Ponieważ sprawdzanie temperatury to dla każdego z nas codzienność, bo kto na swoim smartfonie z rana nie patrzy jaka będzie pogoda? Kto gdy gorzej się poczuje nie łapie za termometr by dowiedzieć się jaka jest aktualna temperatura jego ciała lub kto w domu nie posiada podgrzewacza do wody i nie sprawdza czy bojler zagrzał się odpowiednio by móc zanurzyć się w błogiej gorącej kąpieli? Właśnie po to obecne są na rynku czujniki temperatury, dają nam możliwość kontroli tego ważnego parametru. Mnogość zastosowań wymusza na producentach sond temperatur elastyczność ich parametrów kształtów i funkcjonalności. Czujniki temperatury możemy podzielić na cyfrowe i analogowe. Cyfrowe częściej niż analogowe bywają łączone z innymi czujnikami jak na przykład wilgotności czy ciśnienia. Przykładem cyfrowego czujnika temperatury i wilgotności jest DHT22, powszechnie wykorzystywany w projektach hobbystycznych przez osoby bawiące się mikrokontrolerami. Jest on dużo bardziej dokładny niż jego młodszy brat z oznaczeniem DHT11.

Analogowe czujniki do czego są stosowane?

Chociaż dużą część rynku stanowią czujniki cyfrowe to w swoim otoczeniu znajdziesz również bardzo dużo analogowych wersji. Termistory, termopary czy sond PT100 to bardzo trwałe czujniki, których odczyty można poznać dokonując pomiary zmiany rezystancji czy napięcia nawet za pomocą zwykłego multimetru obecnego w prawie każdym domu.

Analogowe czujniki najczęściej wykorzystywane są w:

  • Kotłach centralnego ogrzewania
  • Chłodnicach samochodowych
  • Ogrodowych basenach
  • Grillach
  • Wędzarkach

Czujniki oparte o termistory mogą być typów NTC lub PTC , najpopularniejszą są NTC10K lub NTC5K. Oznaczenie NTC czujnika informuje nas o tym, że gdy temperatura rośnie to rezystancja czujnika spada a gdy maleje to rezystancja się zwiększa. Czujniki PTC działają odwrotnie wraz ze wzrostem temperatury rośnie rezystancja, a ze spadkiem rezystancja maleje. Jeśli zależy nam na jeszcze dokładniejszych pomiarach powinniśmy wziąć po uwagę zastosowanie sond PT100.