Przydomowa oczyszczalnia ścieków – ekologia na pierwszym miejscu

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – ekologia na pierwszym miejscu

4 stycznia 2023 Wyłączono przez admin

Wiele osób nieustannie zwraca uwagę na konieczność zmiany swoich codziennych przyzwyczajeń na ekologiczne alternatywy. I tak – zamiast ciągłego kupowania jednorazowych foliówek, warto zaopatrzyć się w materiałową torbę na zakupy, która będzie nam towarzyszyć podczas wizyt w sklepie. Zamiast kolejnego samochodu benzynowego, możemy rozważyć kupno wariantu elektrycznego. Tym bardziej że stacje ładujące pojawiają się już w coraz większej liczbie miejsc.

Warto także zadbać o zmianę w zakresie funkcjonowania całego domu i postawić na przydomową oczyszczalnię ścieków. Takie rozwiązanie to doskonała opcja komplementująca podobne instalacje ekologiczne, takie jak panele słoneczne czy zbiorniki na wodę deszczową. Szybko okaże się, że dzięki podobnym opcjom jesteśmy w stanie niemalże całkowicie zamienić swój dom w stuprocentowo ekologiczne miejsce. Zanim jednak zdecydujemy się na podobne rozwiązanie, dobrym pomysłem jest zastanowienie się, co w ogóle powoduje, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest słusznym wyborem.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Podstawowym pytaniem, jakie przychodzi w kontekście ekologicznych sposobów pozyskiwania energii czy radzeniem sobie z odpadami, jest ich sposób działania. Jak funkcjonują te instalacje i co dzieje się z nieczystościami?

Weźmy pod lupę przydomową oczyszczalnię ścieków z tradycyjnym kamiennym złożem rozsączającym. Opcja ta jest zarówno stosunkowo tania, jak i popularna. Wiele osób decyduje się właśnie na tego typu rozwiązanie. Jak zatem przebiega proces oczyszczania ścieków? W pierwszej kolejności nieczystości transportowane są do tzw. osadnika gnilnego. Tam ulegają wstępnemu oczyszczeniu za pośrednictwem procesów biologicznych – beztlenowej fermentacji.

To jednak nie koniec. Takie ścieki nie są jeszcze gotowe do rozsączenia. Następnym krokiem jest przepływ nieczystości przez filtr doczyszczający oraz skierowanie ich do studzienki rozdzielającej. Studzienkę projektuje się w taki sposób, aby umożliwiała ściekom równomierny rozpływ do rur drenażowych i złoża rozsączającego (samo złoże wykonane jest z kamienia o granulacji 15-40 milimetrów). W złożu odbywa się ostatni etap oczyszczania. Biorą w nim udział bakterie tlenowe. Tak przefiltrowana woda przesiąka następnie przez warstwy gruntu, gdzie dochodzi do jej rozsączenia.

Widzimy zatem, że w procesie nie biorą udziały żaden zewnętrzne czynniki czy mechanizmy. Instalacja nie jest zasilana w inny sposób niż biologicznie. Tym sposobem zyskujemy naprawdę tani w utrzymaniu oraz całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego  sposób filtrowania odpadów płynnych. Ma to kluczowe znaczenie chociażby w kontekście uniezależnienia się od prywatnych firm świadczących usługi z zakresu wywozu takich nieczystości.

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków z Conplast

Conplast jest przedsiębiorstwem funkcjonującym na rynku od lat. Ekspertyza oraz doświadczenie pozwalają przedstawicielom firmy realizować nawet najtrudniejsze zlecenia bez żadnych problemów. Każdy entuzjasta ekologicznych rozwiązań bez zastanowienia powinien sięgnąć po telefon i skontaktować się z przedstawicielami marki. Oczywiście nie tylko w celu wyrażenia chęci na montaż instalacji. Na początku warto porozmawiać i przedstawić swoje pytania, czy niepewności. Fachowa obsługa przejawia się również w doradztwie, zatem możemy być pewni, że nasze pytania nie zostaną bez odpowiedzi.

Więcej o przydomowych oczyszczalniach ścieków znajdziesz na: https://conplast.com.pl/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/